Pokazywanie postów oznaczonych etykietą geosciences. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą geosciences. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 22 stycznia 2018

To ile mamy tych państw na świecie?

Jakby ktoś poszukiwał jakiegoś państwa na świecie, zastanawiał się jak brzmi jego prawidłowa nazwa, które państwa uznaje Rzeczpospolita Polska, czy wreszcie gdzie znaleźć aktualną mapę polityczną świata i administracyjną Polski w bardzo dobrej jakości, to informuję wszem i wobec, że istnieje Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych Poza Granicami Rzeczpospolitej Polskiej, która się takimi rzeczami zajmuje i publikuje:
ksng.gugik.gov.pl

niedziela, 31 grudnia 2017

Prawo zachowania masy w praktyce

To nie jest post dotyczący prawa zachowania masy - w każdym razie nie na wprost :) Istotniejsze jest to co z niego wynika dla przeciętnego mieszkańca np. Polski. Ale do rzeczy.

NAUKOWO

Prawo zachowania masy brzmi mniej więcej tak:
"Łączna masa wszystkich substancji przed reakcją (tzw. substratów) jest równa łącznej masie wszystkich substancji powstałych w reakcji (tzw. produktów)".

Jakby ktoś chciał krótki film na TEDzie na ten temat:
https://www.youtube.com/watch?v=3Xht_kEOKTE

W PRAKTYCE

Znaczy się po polsku, że masa tego co się np. wrzuci do pieca i masa tego co wyszlo przez komin (z grubsza) się nie zmienia. A jeszcze bardziej po polsku: jak WRZUCISZ 50 kg mebli w kawałkach do pieca to otrzymasz 50 kg mebli tylko w postaci pyłów i gazów, które WDYCHASZ. Oczywiście te gazy to jakieś kosmicznie trujące benzoalfapireny, czy dioksyny a pyły to np. pył PM 2,5, który dostanie się nie tylko do samych płuc ale może przenikać do krwiobiegu a znim jeszcze dalej, do komórek Twojego ciała oraz ciał Twoich dzieci i sąsiadów .

Piszę o tym, bo chciałbym uruchomić u niektórych wyobraźnię: jak palisz śmieci to one NIE ZNIKAJĄ - jest ich TYLE SAMO, tylko zmieniają swoją postać (akurat na taką, którą łatwiej wchłonie ludzkie ciało np. Twoje, sąsiada lub Twojego dziecka). Jak będziesz się kiedyś zastanawiać, dlaczego ktoś znowu zachorował na nowotwór to się zastanów, czy nie przyłożyłes do tego ręki paląc byle czym (czy śmieciami) w piecu.

Jeśli uważasz, że problem Cię nie dotyczy, bo np. mieszkasz na wsi, gdzie "powietrze jest czyste" bo to przecież nie miasto, to najpierw wyjdź na zewnątrz i sprawdź jakie porosty rosną u Ciebie na drzewach - w większości przypadków raczej nie będą wskazywały na czyste powietrze (będą raczej miały plechę skorupkowatą).

Jeśli uważasz, że problem smogu dotyczy tylko wielkich miast to zastanów się dlaczego na Twojej ulicy czy osiedlu mgła pojawia się około godziny 18 nawet jak w okolicy poza miejscowością nie występuje. Najczęsciej to nie jest sama mgła tylko smoke i fog co tworzy smog.

Życzę wszystkim w Nowym Roku m.in. samych dobroci i czystszego powietrza, o które świadomie dbają wszyscy z myślą o przyszłych pokoleniach-naszych dzieciach.

wtorek, 6 grudnia 2016

Teoria Wegenera w nauce i w życiu - sprawdza się

Alfred Wegener, niemiecki geofizyk, gdyby żył, miałby 136 lat i zapewne cieszyłby się, że w końcu jego teoria (nieco zmieniona) została przyjęta przez świat naukowy i tak jak mało która tłumaczy tak wiele istotnych zjawisk na świecie, np.: dryf - ewidentne, mierzalne przemieszczanie się kontynentów, rozmieszczenie tych samych skamieniałości z pewnych okresów geologicznych na różnych dziś kontynentach, orogenezę, wulkanizm w strefach ryftowych i subdukcji, czy też tektoniczne trzęsienia ziemi.
Te ostatnie zbierają żniwo każdego roku. Ten kto z nauką geografii i innych nauk "geo-" jest na bieżąco, na pewno dowie się czegoś więcej po wysłuchaniu tego wykładu. Ten, kto przygotowuje się do matury, będzie miał doskonałą powtórkę z geologicznych procesów endogenicznych, a ten kogo nigdy teoria dryfu kontynentów, trzęsienia ziemi, czy orogenezy nie interesowały, zapewne wysłucha profesora Marka Grada z zaciekawieniem.

Ten niezwykle doświadczony geofizyk (proszę się nie bać tego określenia) i propagator nauki w bardzo przystępny i fascynujący wręcz sposób opowiada o tych zjawiskach oraz o budowie wnętrza Ziemi. Wykład odbył się w ramach spotkań "Zapytaj fizyka" na wydziale fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Oprócz teorii tektoniki płyt, profesor rozwija również temat o teorii ekspansji Ziemi - ciekawa teoria ;)

sobota, 5 lipca 2014

Genialna wizualizacja przemieszczającego się powietrza

Genialna wizualizacja ruchów powietrza!
Cóż mówić, im lepiej zwizualizowane są takie skomplikowane zjawiska, tym bardziej zrozumiałe - również dla młodych ludzi. Ciekaw jestem skąd pochodzą dane...ale efekt rewelacyjny! Można go obejrzeć tu.
Źródło: http://earth.nullschool.net

piątek, 10 maja 2013

Amonity z importu w Radiu Lublin

W dniu jutrzejszym zostanie wyemitowany w Radiu Lublin (102,2 MHz) reportaż Pani Czesławy Borowik dotyczący Łukowskich amonitów - skarbu Ziemi Łukowskiej. Nieco wstępnych informacji pod tym linkiem. Polecam do słuchania również w Internecie (dostępny po emisji na antenie RL) na stronach Kalejdoskopu Regionalnego.

czwartek, 7 lutego 2013

Mapa świata kontra dziecko (20-to miesięczne)

Jestem pod wrażeniem plastyczności maleńkiego umysłu i podejścia do nauki mapy (przez skojarzenia, czy zabawę) wobec małego dziecka. Gratulacje dla Ucznia i Uczących :)! Zachęcam do obejrzenia krótkiego filmu.

sobota, 22 grudnia 2012

Jak powstaje śnieg? How is snow formed?

Przyszła zima. Dla nas, w Polsce pora znana, lubiana bardziej lub nie. Śnieg to też zjawisko dość powszechne. Ale w Wielkiej Brytanii już niekoniecznie. Golfsztrom robi swoje i podwyższa temperaturę powietrza o około 10 stopni, stąd zima cieplejsza a śnieg trochę mniej częsty niż w Polsce, i rodzą się pytania jak powstał. Naprzeciw tamtejszej, społecznej potrzebie wyszło Brytyjskie Metoffice i wyjaśniło wszystkim ciekawskim jak się tworzy, oraz jak powstaje śnieg "suchy" i "mokry", kiedy śnieg nadaje się do lepienia bałwana i dlaczego akurat taki :) Artykuł krótki, zwięzły i dość ciekawy - warto zerknąć nawet jeśli się wie jak powstaje śnieg, zawsze można dowiedzieć się czegoś nowego i ciekawego na ten temat. Artykuł dostępny pod tym linkiem.

wtorek, 27 marca 2012

Jak rozpoznawać chmury? How to spot clouds?

Jak rozpoznać podstawowe rodzaje chmur? Dlaczego jest to ważne i co z tego moze wynikać dla obserwatora? Możesz dowiedziec się jaki typ pogody nadchodzi - możesz sam dać prostą prognozę pogody!
Dobry, krótki film przygotowany przez brytyjskie MetOffice - odpowiednik naszego IMiGW.


środa, 7 marca 2012

Amonity z importu

Myślałem, że już od dawna na terenie dawnej cegielni w Łapiguzie (dzielnicy Łukowa) nie jest możliwe, lub jest bardzo utrudnione pozyskiwanie amonitów. Okazuje się jednak, że zależy to od sposobu w jaki się tego dokonuje. Pod tym linkiem znajdziesz krótki artykuł na ten temat.

sobota, 28 stycznia 2012

Rezerwat Topór

W którąś styczniową sobotę byliśmy współnie z Arturem i jego uczniami w rezerwacie Topór. To "brat bliźniak" rezerwatu Jata - również chroni jodłę (Abies Alba) na jej północnym skraju zasięgu. Niestety rezerwat nie miał zbyt dużo szczęścia, ponieważ znaczna czxęść pięknego starodrzewu uległa zniszczeniu podczas wiatrołomów. Niemniej rezerwat jest nadal ciekawy. Można w nim obserwować ponowny powrót młodych jodeł na miejsce tych zniszczonych. Można również na drodze do rezerwatu dostrzec charakterystyczną dla Równiny Łukowskiej rzeźbę terenu (tylko trzeba uważnie patrzeć) z formami wydmowymi. Jak powstały? Starałem się wyjaśnić młodzieży a Artur te wyjaśnienia zarejestrował.

piątek, 27 stycznia 2012

Trzy słowa o szkolnej stacji meteo w ZS Nr 3 w Łukowie

Mój szacowny Kolega Artur - nauczyciel z gimnazjum w Tuchowiczu przyjechał (w ramach projektu "M&M) ze swoimi podopiecznymi w ten wtorek zobaczyć stację meteo w ZS Nr 3 w Łukowie. Oczywiście zrobił dokumentację w postaci filmiku ku edukacji młodzieży :)


Dzięki Artur!

czwartek, 23 czerwca 2011

Geologia na szlaku (roadside geology)

Dziś z żoną wybraliśmy się na przejażdżkę rowerową po mieście i jego opłotkach. Głównym celem wycieczki było odwiedzenie dawno nie widzianego (lub wcale) Lasu Góry. Znajduje się on w granicach miasta, w jego północnej części. Jest to las iglasty, tudzież mieszany i gospodarczy jednocześnie. Jego nazwa pochodzi od ukształtowania terenu. Znajdują się tam "góry", które są z geomorfologicznego punktu widzenia wydmami i zwydmieniami do kilku metrów wysokości względnej zbudowane z drobnego piasku. Na Równinie Łukowskiej, na której położiony jest Łuków różnice wysokości na długości kilku kilometrów są często mniejsze, stąd takie niewielkie wzniesienia (bardzo często będące właśnie wydmami) od razu nazywane są przez lokalną ludność "górami". Inne "góry" będace wydmami a majace własne nazwy to np. Babia Góra na zachód od Zalesia, przy dordze szutrowej z Dąbia do Klimek i Gręzówki, lub Łysa Góra - piekna, śródlądowa wydma paraboliczna ("książkowa") ok. 300 m na zachód od drogi Klimki-Gręzówka. Tutejsze wydmy są eksploatowane głównie przez autochtonów i wykorzystywane w budownictwie (dobrej jakości, dorbny pisaek), lub - co ciekawe - jako miejsce pochówku. W Lesie Góry niedaleko wjazdu do lasu od ulicy B. Kondraxkiego, znajduje sie zbiorowa mogiła mieszkańców Łukowa zmarłych w wyniku epidemii cholery jaka miała miejsce w wieku XIX. Do dziś przychodzą tam czasem mieszkańcy i zostawiają znicze przy Krzyżu na mogile. Jest ona dość dobrze widoczna (ok. 1 m wysokości względnej) mimo porastajcego ją coraz gęściej lasu. Miejsce to było niegdyś oddalone od miasta, poza tym być może trakotwane jako nieużytek ze wzgledu na piaszczyste podłoże i dość dużą odległość od powierzchni topograficznej do wody. Warto zwórócić uwagę na drogę w lesie, którą jedziemy. Ujawnia się na niej bardzo drobny, dobrze przesortowany prze wiatr piasek, który trudno pomylić z innym niż wydmowy.
A skąd wzięły się tu wydmy? Nie nie...wcale nie z okresu "gorącego i suchego. Najprawdopodobniej z okresu przłomu epoki lodowcowej i holocenu, gdy piaszczyste podłoże było skąpo pokryte roślinnością, która nie miała dobrych warunków do rozwoju ze względu na suchy i mroźny jeszcze klimat peryglacjalny (taki jak na przedpolu lodowca). Czoło lądolodu skandynawskiego ostatniego zlodowacenia nie dotarło na tereny Równiny Łukowskiej (stacjonowało na obszarze Pojezierza Mazurskiego), stąd na przedpolu tegoż lądolodu takie właśnie warunki mogły sprzyjać powstawaniu wydm. Być może wydmy mogły powstać w wyniku wylesiania, ale aby tezie tej zaprzeczyć lub ją potwiedzić, potrzeba badań.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że na Równienie Łukowkiej wydmy mogły się rozwijać (i mogą nadal) ze względu na obecność w podłożu bardzo dużej ilości materiału piaszczystego (z wytapiającego się lądolodu warciańskiego) i równinny charakter ukształtowania terenu, co sprzyjało większym prędkościom wiania wiatru, jednak nie wszędzie wydmy śródlądowe rozwinęły się.
Jadąc do Lasu Góry napotkacie również bardzo wiele lejów po bombach - to pamiątka z lat II wojny światowej.
Podsumowując - jadąc w teren warto patrzeć pod nogi/koła :)