wtorek, 6 grudnia 2016

Teoria Wegenera w nauce i w życiu - sprawdza się

Alfred Wegener, niemiecki geofizyk, gdyby żył, miałby 136 lat i zapewne cieszyłby się, że w końcu jego teoria (nieco zmieniona) została przyjęta przez świat naukowy i tak jak mało która tłumaczy tak wiele istotnych zjawisk na świecie, np.: dryf - ewidentne, mierzalne przemieszczanie się kontynentów, rozmieszczenie tych samych skamieniałości z pewnych okresów geologicznych na różnych dziś kontynentach, orogenezę, wulkanizm w strefach ryftowych i subdukcji, czy też tektoniczne trzęsienia ziemi.
Te ostatnie zbierają żniwo każdego roku. Ten kto z nauką geografii i innych nauk "geo-" jest na bieżąco, na pewno dowie się czegoś więcej po wysłuchaniu tego wykładu. Ten, kto przygotowuje się do matury, będzie miał doskonałą powtórkę z geologicznych procesów endogenicznych, a ten kogo nigdy teoria dryfu kontynentów, trzęsienia ziemi, czy orogenezy nie interesowały, zapewne wysłucha profesora Marka Grada z zaciekawieniem.

Ten niezwykle doświadczony geofizyk (proszę się nie bać tego określenia) i propagator nauki w bardzo przystępny i fascynujący wręcz sposób opowiada o tych zjawiskach oraz o budowie wnętrza Ziemi. Wykład odbył się w ramach spotkań "Zapytaj fizyka" na wydziale fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Oprócz teorii tektoniki płyt, profesor rozwija również temat o teorii ekspansji Ziemi - ciekawa teoria ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz